MFS Ševčík – AKORD Ostrava | Kulturní a společenské centrum

MFS Ševčík

Historie Moravského folklórního souboru Ševčík sahá až do roku 1950, kdy byl založen jako mládežnický soubor a záhy přijal jméno Ladislava Ševčíka, na něž se odkazuje dodnes. V současnosti soubor působí při Akordu  v Ostravě-Zábřehu a svou činnost spatřuje především ve snaze přiblížit folklorní umění a krásu lidových tradic široké veřejnosti, a to nejen dospělým, ale i mládeži.

Ve svém repertoáru Ševčík zpracovává tance a písně z celé oblasti Moravského Valašska, zvláště pak z jeho jižní části. S cílem prezentovat atmosféru tradičních valašských slavností pořádá soubor každoročně oblíbený Valašský bál. Ševčík-MFS spolupracuje v rámci svých vystoupení a nácviků s CM Úsměv. Za dobu své působnosti Ševčík absolvoval nespočet vystoupení v Ostravě, ČR, Evropě i zámoří. V posledních pěti letech soubor navštívil napr. Itálii, Srbsko, Taiwan.V roce 2018 reprezentoval Českou republiku na mezinárodním folklorním festivale v Nove Pratě v Brazílii.

www.sevcik-mfs.aspone.cz

Dětský folklorní soubor Holúbek byl založen v roce 1994 panem Petrem Ščerbou. V současnosti působí soubor při SVČ Gurťjevova v Ostravě-Zábřehu, je rozčleněn na čtyři organizační složky a poskytuje tak prostor k využití volného času dětem ve věku od 3 do 16 let. Odrostlí tanečníci pak mohou dále pokračovat  v činnosti v dospělých  souborech  působících v Ostravě či v okolí, tradicí se však již stalo, že tak činí v MFS Ševčík, který je svým regionálním zaměřením Holúbku nejblíže.